Piątek, 2024-05-10

Imieniny: Antoniny, Izydory

Co zrobić ze skrzynką po jabłkach?

Co zrobić ze skrzynką po jabłkach? Można oczywiście wyrzucić ją na śmietnik. Ale można też postawić i wyczarować z niej prawdziwe cuda – ładne, praktyczne, zaskakujące. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Jaślikowie podsyłają trzy pomysły:  skrzynka na kartony, papiery pakowne, dekoracyjne, skrzynki na książki do wykorzystania w bibliotece szkolnej oraz skrzynki na klocki i gry do zabawy na świetlicy szkolnej.

What to do with an apple crate? You can, of course, throw it in the trash. But you can also put it up and conjure up real wonders from it - pretty, practical, surprising. Pupils of the Peasant Battalions Primary School in Jaslikow submit three ideas: a box for cardboard, wrapping and decorative papers, a box for books to use in the school library, and a box for blocks and games to play in the school common room.