W Warszawie szlakiem bohaterów „Kamieni na szaniec”

Dzień 24 października uczniowie klasy VIII spędzili w Warszawie i w towarzystwie koleżanek i kolegów ze szkoły w Siennicy Nadolnej.
W programie wycieczki do stolicy zaplanowaliśmy zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego i odwiedzenie mogił powstańców warszawskich na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach oraz grę miejską na terenie Starego Miasta.
Tuż po godzinie 10 weszliśmy do muzeum i znaleźliśmy się w świecie mieszkańców okupowanej przez hitlerowców Warszawy. Otaczały nas mury dawnych kamienic, a fotografie Warszawianek i Warszawiaków oraz sceny z życia codziennego pozwoliły chociaż trochę zrozumieć okrucieństwo wojny i uzmysłowić, jak dramatyczne były losy tych, którzy musieli żyć w wojennym czasie i jak trudno było przetrwać. Za próbę wyzwolenia spod niemieckiej władzy i decyzję o rozpoczęciu powstania w Warszawie jej mieszkańcy zapłacili ogromną cenę. Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach są groby tych, którzy oddali życie za kraj. Wśród nich byli młodzi harcerze z Szarych Szeregów upamiętnieni przez Aleksandra Kamińskiego w „Kamieniach na szaniec”. Ich i wielu innych mogiły odwiedziliśmy, usłyszeliśmy historie o młodych patriotach, którzy zginęli podczas walk o stolicę. Najmłodszy z nich miał 11 lat. Alek, Zośka i Rudy po 22.
Jan Bytnar, Aleksy Dawidowski i Tadeusz Zawadzki z „Kamieni na szaniec” byli też bohaterami zorganizowanej dla nas gry miejskiej. Podzieleni na trzy grupy wykonywaliśmy zadania i poznawaliśmy centrum Warszawy, poruszając się śladami bohaterów książki.
To był udany dzień i pouczający wyjazd.