Wtorek, 2024-05-14

Imieniny: Bonifacego, Julity

Współczesność i tradycja – wycieczka do Lublina

Dnia 15 kwietnia 2014 r. przedszkolaki wraz z rodzicami wyruszyły do Teatru Lalki i Aktora im. H. Ch. Andersena w Lublinie na poznawanie dalszych przygód misia Tymoteusza. Spektakl pt. „Tymoteusz i łobuziaki” bardzo podobał się małym widzom. Zachwyceni byli nie tylko przygodami misia, ale również tym, że akcja rozgrywała się tuż obok nich. Widownia stanowiła przedłużenie sceny.

Po spotkaniu z Tymoteuszem pojechaliśmy do Muzeum Wsi Lubelskiej. Zaskoczeniem dla dzieci były chaty kryte słomą. Z zaciekawieniem oglądały wyposażenie dawnych domostw. Zainteresowanie wzbudził tornister wykonany z drewna i zabawki: terkotki i kołatki. Były one związane nie tylko z zabawą, ale także z ludowymi obrzędami wielkanocnymi. Jeszcze do niedawna na polskich wsiach ogłaszały półpoście czy śródpoście i przy okazji... przywoływały wiosnę. Dzieci zobaczyły świąteczny wystrój izb, pisanki i stół wielkanocny w chłopskiej chacie: jedną wspólną miskę i drewniane łyżki.

Rozmowy po wycieczce były dowodem na to, że dzieci uważnie i z zainteresowaniem słuchały opowiadania przewodnika o młynie i jego pracy. Zapamiętały wiele elementów wyposażenia chat oraz urządzeń w młynie. W opowiadaniach wracały do przeżyć z teatru.

Wspominając wycieczkę dzieci wymieniały konkretne rzeczy lub zdarzenia, ale najczęściej pojawiało się stwierdzenie „podobało mi się wszystko”.