Wtorek, 2024-05-14

Imieniny: Bonifacego, Julity

Spotkanie z tatą marynarzem

Poczynając od lutego postanowiliśmy bliżej poznać zawody wykonywane przez rodziców dzieci uczęszczających do punktu przedszkolnego. Jako pierwszy odwiedził nas tato Fabiana, który służy w Marynarce Wojennej w stopniu Bosmana w Grupie Nurków Minerów 13 Dywizjonu Trałowców w Gdyni jako Nurek Miner.

Na wstępie mogliśmy podziwiać piękny mundur. Później było zapoznawanie się z wieloma ciekawymi rzeczami nieodzownymi w pracy marynarza. Dzieci zobaczyły mapę Bałtyku z zaznaczonymi szlakami dla statków i latarniami morskimi. Dowiedziały się, co to jest i do czego służy bandera Marynarki Wojennej. Mogły sprawdzić, jak kręci się kołem sterowymi i jak uderza w dzwon odliczający godziny wachty, co w żargonie marynarskim nazywa się „wybijaniem szklanek”. Później oglądały zdjęcia, na których zobaczyły tatę Fabiana jako nurka w przewodowym sprzęcie głębokowodnym oraz lekkim sprzęcie płetwonurka. Duże zainteresowanie i radość wywołała możliwość przymierzenia pianki nurkowej z płetwami oraz maski nurkowej i fajki do oddychania.

Na zakończenie spotkania otrzymaliśmy muszelki do kącika przyrodniczego, a każde z dzieci na pamiątkę dostało guzik od marynarskiego munduru. Oczywiście nie zabrakło pamiątkowych zdjęć.