Co to są tropy zwierząt? Jak je rozpoznawać?

Co to są tropy zwierząt? Jak je rozpoznawać? Czy sójka odlatuje za morze? Jak zachować się w lesie, żeby zobaczyć jego mieszkańca? W którą stronę biegł zając i czy poruszał się szybko, czy wolno? Na te i inne pytania odpowiadał myśliwy Pan Mariusz Mazurkiewicz na spotkaniu z uczniami klasy IV, V i VI Szkoły Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Jaślikowie.

Pogadanka odbyła się w rezerwacie „Wodny Dół” 7 lutego 2014 roku. Było to już drugie spotkanie z myśliwym. Pierwsze odbyło się 02.12.2014 r. Wtedy to p. Mariusz opowiadał o zwierzętach, o ich zwyczajach, mówił też  o działalności kół łowieckich. Przekonał uczniów , że myśliwy to taki człowiek, który zajmuje się zarówno polowaniem jak i opieką nad zwierzętami. Wykazuje się dużą wiedzą na ich temat a poprzez dzielenie się ciekawymi informacjami wzmacnia zainteresowania przyrodnicze uczniów.

Na zimową wycieczkę do lasu uczniowie zabrali karmę dla zwierząt: siano, zboże , warzywa. Pod grubą warstwą śniegu trudno zwierzętom znaleźć pożywienie. Uczniowie szkoły w Jaślikowie o tym wiedzą. Przyniesione produkty pomogą leśnym mieszkańcom przetrwać zimę.

Zajęcia terenowe z przyrody dostarczyły niezapomnianych wrażeń, którymi uczniowie mogli się podzielić w trakcie ogniska i wspólnego  pieczenia  kiełbasek.

Uczniowie dużo dowiedzieli się o lesie, o jego mieszkańcach. Jednocześnie zadbali o zwierzęta a także o swoje zdrowie, bo spacer po tak pięknej okolicy  przy równocześnie sprzyjającej,  słonecznej pogodzie – to „samo zdrowie”.