Wtorek, 2024-05-14

Imieniny: Bonifacego, Julity

Z myślą o dziecku - realizacja programów innowacyjnych w Szkole w Jaślikowie.

„Naucz mnie kolego” to program innowacyjny zatwierdzony 6 marca 2014 r. przez Kuratorium Oświaty w Lublinie i od 17 marca 2014 r. realizowany w Oddziale Przedszkolnym w Szkole Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w  Jaślikowie. Jego głównymi założeniami są zainteresowanie dzieci pojęciami matematycznymi poprzez specjalnie opracowane pomoce Marii Montessori, wyciszenie dzieci, rozwinięcie samodzielności i kreatywności u dzieci, a także rozwijanie dobrej organizacji pracy.

Wszystko to osiągniemy poprzez wprowadzenie elementów Pedagogiki Marii Montessori takich jak: lekcje ciszy, powitanie w kręgu, praca z pomocami Montessori, wspólna zabawa. Dzięki współpracy z rodzicami w klasie pojawią się pomoce pozwalające rozwijać zmysły, umiejętności przydatne w życiu codziennym. Dzieci dzięki własnej pracy, obserwacji starszych kolegów dążą do poznawania świata. Swobodny wybór materiałów do pracy daje możliwość rozwijania indywidualnych zainteresowań i uzdolnień przedszkolaków.

Wspólnie zagospodarowaliśmy miejsce na ogródek, aby uczniowie lepiej współpracowali w grupie. W klasie powstała również specjalna biblioteczka, w której stanął magiczny fotel. Służy on czytaniu i wspólnemu odkrywaniu pięknego świata baśni.

Wychowawczyni pomaga dzieciom wykonać czynności. Inspiruje je do samodzielnych działań w myśl słów „Pomóż mi a zrobię to samodzielnie”. Staje się również inicjatorem i pomocnikiem dziecka w jego rozwoju i podejmowanych formach aktywności. To nauczyciel podąża za dzieckiem, obserwując je i wspierając, jest zawsze gotowy do pracy z nim.