Wtorek, 2024-05-14

Ze smakiem chrupie
sałaty listek (królik)

Dobre ma zwyczaje
– ludziom mleko daje (krowa)

Chodzi po podwórku
i grzebie łapami,
mówią o niej ptak domowy,
nazwijcie ją sami (kura)

Dzięki niej na zimę
masz czapkę i szalik.
Gdy w góry pojedziesz,
ujrzysz ją na hali (owca)

Maleńkie, puszyste,
gdy wrona je spłoszy,
wnet z piskiem się kryją
pod skrzydła kokoszy (kurczęta)

Bywa siwy, gniady, kary,
Wozi ludzi i towary (koń)

1. 2.      Zabawa logopedyczna.

„Dzień dobry zwierzątka"

Bardzo wcześnie rano wszystkie zwierzęta jeszcze smacznie spały. Kogut i kury w kurniku na grzędzie (oblizywanie czubkiem języka górnych zębów po wewnętrznej stronie), krowa i koń w oborze (unoszenie języka za górne zęby i cofanie go do podniebienia miękkiego), a piesek w budzie (język w przedsionku jamy ustnej, oblizywanie górnych zębów).

Pierwszy obudził się kogut, wyskoczył z kurnika (szerokie otwieranie buzi i wysuwanie języka nie dotykając o zęby), rozejrzał się po podwórku (kierowanie języka w kąciki ust, przy szeroko otwartych ustach), wyskoczył na płot (unoszenie języka nad górną wargę) i głośno zapiał - kukuryku!!

Głośne pianie koguta obudziło kury, które zawołały - ko - ko - ko!! Na śniadanie kurki zjadły ziarenka (chwytanie ziarenek ryżu preparowanego /kawałków ciastka wargami). Obudził się też piesek, zaszczekał - hau hau, hau!! Pobiegał w koło podwórka (usta szeroko otwarte, oblizywanie warg ruchem okrężnym). Zmęczył się bardzo tym bieganiem i dyszy (wysuwanie szerokiego języka do brody).

Wyszedł także ze swej kryjówki kotek i zamiauczał - miau, miau!! Wypił mleczko z miseczki (wysuwanie języka nad dłońmi ułożonymi w kształcie miseczki). W chlewiku świnka zaczęła potrącać ryjkiem drzwi. Krowa zaryczała - muu, muu!! A koń zaparskał, że też już nie śpi (parskanie, kląskanie).

1. 3.      Zwierzęta i ich domy. Karta do wydruku lub ustalenie podczas rozmowy z dzieckiem, gdzie mieszkają wskazane zwierzęta.

Dla chętnych proponuję kolorowanki na stronie SuperKid (po zalogowaniu). Kolejne kroki: Strona główna- Strefa Online- Kolorowanki.

1. 4.      Matematyka dla starszych przedszkolaków. Trzeba przygotować coś do liczenia: patyczki, nakrętki po napojach itp.

a)      W gospodarstwie pani Marysi są: 2 krowy, 3 kozy, i 1 koń. Ile zwierząt ma pani Marysia?

b)      Na słońcu wygrzewają się: 3 koty i 2 psy. Ile zwierząt wygrzewa się na słońcu?

c)      Po podwórku chodzą: 1 kura, 5 kurczątek, 2 kaczki i 1 indyk. Ile ptaków domowych jest na podwórku?.

Najmłodsze przedszkolaki mogą układać rytmy z nakrętek po napojach np. 1. czerwona, żółta, czerwona, żółta; 2. żółta, żółta, czerwona, żółta, żółta, czerwona….