Projekty edukacyjne „Drzewo”

W roku szkolnym 2015/16 od września do stycznia  dzieci uczestniczyły w realizowaniu projektu edukacyjnego „Drzewo”, który zapoczątkowali rodzice przynosząc do przedszkola sadzonki kaliny i jarzębiny. Przedszkolaki brały czynny udział w sadzeniu roślin. W przyszłości będą mogły obserwować „dary jesieni” i zrywać owoce przygotowując karmę dla ptaków na zimę.

Podjęliśmy wiele działań, które angażowały uczestników projektu i umożliwiły lepsze poznanie poruszonej tematyki.  Po opracowaniu pierwszej siatki wiedzy dzieci wiedziały, że w zdobyciu informacji pomogą nam: leśniczy i plantator drzewek iglastych. Na spotkanie z leśniczym pojechaliśmy z klasą „0” z Jaślikowa, natomiast na plantację iglaków do państwa Fałków dzieci poszły pieszo.  W obu miejscach przedszkolaki wzbogaciły swoją wiedzę. Na plantacji dodatkowo wybraliśmy drzewko na choinkę do naszego przedszkola. Otrzymaliśmy ponadto sadzonki drzewek i krzewów iglastych do posadzenia w ogrodzie przedszkolnym.

Jesienią do projektu zaproszeni zostali rodzice. Wraz ze swoimi dziećmi wykonali prace plastyczne pod hasłem „Jesienne drzewo”. Pomysły były bardzo różne, a prace ciekawe i pomysłowe.

W styczniu dzieci oglądały młodą roślinkę, która wyrosła w doniczce z posadzonego tam żołędzia.  Obserwowały także kasztana i drugiego żołędzia, które już pękły i pokazały się na nich kiełki. Po wyhodowaniu sadzonki znajdą swoje miejsce w ogrodzie przedszkolnym.

Bożena Łaniewska