Kalendarium

Sobota, 2024-05-04

Imieniny: Floriana, Michała

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 477572
  • Do końca roku: 241 dni
  • Do wakacji: 48 dni

Kartka z kalendarza

Sprawozdanie z wyjazdu do Portugalii w ramach projektu Erasmus+ w roku szkolnym 2021-2022

Program: Erasmus+
Typ akcji: KA122-SCH - Krótkoterminowe projekty na rzecz mobilności uczniów i kadry w
edukacji szkolnej
Tytuł projektu: „Bliżej Europy”.
Data kursu: 04-09.07.2022r.
Kraj: Portugalia
Miejscowość: Sesimbra
Nazwa organizacji przyjmującej : CREF - Centro de Recursos Educativos e Formação

W dniach 04.07-09.07.2022r. pięcioosobowa grupa nauczycieli na czele z panią dyrektor Martą Fyk uczestniczyła w ramach programu Erasmus+ w tygodniowym kursie. Zakwaterowaliśmy się mieście Sesimbra w hotelu Do Mar. Atmosfera jaka tam panowała wszystko wyrównuje i bardzo polecam ten rodzaj zakwaterowania.
Głównym celem kursu w Portugalii było zapobieganie przedwczesnemu kończeniu nauki i zwiększeniu samooceny oraz zwiększeniu zaangażowania w życie społeczne, kulturalne i gospodarcze.
W kursie w Portugalii brało udział 5 nauczycieli, w tym 1 osoba po raz pierwszy. W ramach kursu pracowaliśmy nad: poprawą samooceny, zachęcaniem do kreatywnego myślenia, rozwijaniem aktywnego oraz konstruktywnego zaangażowania w pracę, zachęcaniem do przyjęcia odpowiedzialności za własną naukę, doskonaleniem umiejętności pracy w grupie, wymianą doświadczeń i praktyk międzykulturowych w procesie współpracy i wspólnego uczenia się.
Spotkanie powitalne odbyło się w sali konferencyjnej hotelu Do Mar, gdzie przywitał nas koordynator kursu prof. José Maldonado z CREF Education.
Bardzo miło wspominamy wyjazd do starego miasta Sintra i na przylądek Roca (zachodni punkt w Europie). Ciekawa też była wizyta studyjna w Szkole Podstawowej i prezentacja Innowacyjnego Projektu Edukacyjnego”, prof. prof. Nuno Mantas, dyrektora Grupy Szkół Boa Água. Zwiedzaliśmy szkołę i jej wyposażenie. Każda grupa pod koniec kursu przygotowała również innowacyjny plan zajęć, który był prezentowany.

Oprócz ćwiczeń praktycznych odbyły się następujące wykłady: „Portugalia i świat”- prof. Mario Careiro z CREF Education, „Komputer jako narzędzie w nauczaniu i uczeniu się”- prof. Sandra Fradão z Uniwersytetu Lizbońskiego, ”Wdrażanie uczenia się opartego na współpracy: tworzenie zespołów; promowanie pozytywnej współzależności; zapewnienie indywidualnej odpowiedzialności; analizując różne metodyki do wykorzystania na zajęciach”- prof. Victor Costa z CREF Education, „Urządzenia mobilne w edukacji (wraz z ćwiczeniami praktycznymi)- prof. Victor Costa z CREF Education, „ICT jako siła napędowa kreatywnego uczenia się i innowacyjnego nauczania”- prof. Victor Costa z CREF Education „Strategie aktywnego uczenia się wzmacniające umiejętności cyfrowe, „Porozmawiajmy o urządzeniach mobilnych” (wraz z ćwiczeniami praktycznymi- ”- prof. Ana Maria Nóbrega z CFAE Ordem de Santiago. Po odbyciu zajęć grupa projektowa nauczycieli odbyła wycieczki fakultatywne w celu zwiedzania niezwykle urokliwych i zabytkowych miejsc w Portugalii. W trakcie kursu uczestnicy zwiedzali miasteczko Sintra oraz przylądek Roca, a także stolicę Portugalii- Lisbonę. Wycieczki umożliwiły poznanie historii, zabytków i architektury tego pięknego państwa.

Przylądek Roca (od lewej: Beata Garon, Irena Ciechańska, Małgorzata Dega, Halina Księżuk , Marta Fyk) Zdobyta wiedza jest wykorzystywana w trakcie procesu edukacyjnego na wszystkich typach lekcji. Uczestnicy kursu udostępnili materiały i przekazali informacje pozyskane w ramach mobilności. Możliwość pracy projektowej, ewaluacje, wymiana doświadczeń wzmocnili więzi społeczno-kulturowe pomiędzy uczestnikami projektu. Wykorzystanie technologii informacyjnej pozwoliło na prowadzenie innowacyjnych zajęć z uczniami. Certyfikaty uczestnictwa stanowią potwierdzenie odbycia mobilności edukacyjnej,
gdzie uczestnicy nabyli wskazane umiejętności i wiedzę.

Podsumowując, realizacja projektu Erasmus+ Bliżej Europy przyczyniła się do rozwoju Szkoły Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Jaślikowie. Dzięki pracy uczestników, cele projektu zostały zrealizowane, przyczyniając się tym samym do wypracowania trwałych rezultatów, które opisane zostały powyżej. Był to kolejny projekt zrealizowany przez Szkołę Podstawową w Jaślikowie w ramach programu Erasmus+, ale z pewnością w przyszłości nauczyciele dalej będą starać się o dofinansowanie kolejnych wniosków, które wpłyną pozytywnie na uatrakcyjnienie i zmodernizowanie szkoły.
Uczestnik kursu: Halina Księżuk