Drugie życie dla butelki plastikowej

Opakowania plastikowe rozkładają się od 400 do nawet 1000 lat, dlatego lepiej niż na wysypisko, przy odrobinie fantazji z butelek zrobić przedmioty codziennego użytku. Dzieci Szkoły Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Jaślikowie postanowiły wykonać pojemniki do których będą wrzucane zakrętki.  Kreatywne pomysły naszych uczniów sprawiły, że butelki plastikowe zyskały swoje drugie życie i są dekoracją na zakrętki czyli coś ciekawego z materiału odpadowego.

A second life for the plastic bottle. Plastic packaging takes between 400 and even 1,000 years to decompose, so it is better than going to landfill, and with a bit of imagination to make everyday objects out of bottles. The children of the Batalionów Chłopskich Primary School in Jaslików decided to make containers for throwing bottle tops into.  Thanks to the creative ideas of our pupils, plastic bottles have gained a second life and are now a decoration for bottle tops - something interesting made from waste material.