Kalendarium

Piątek, 2024-04-26

Imieniny: Marii, Marzeny

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 475796
  • Do końca roku: 249 dni
  • Do wakacji: 56 dni

Kartka z kalendarza

WEWNĘTRZNE PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA

WEWNĘTRZNE PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA

W WARUNKACH PANDEMII COVID-19

w Szkole Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Jaślikowie

Podstawy prawne:

  • Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U.2019.1148 ze. zm.),
  • Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U.2019.1239 ze zm.),
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U.2003.6.69 ze zm.)
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U.2020.1386)
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U.2020.493 ze zm.)
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U.2020.410 ze zm.). 
  • Wytyczne MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek  od 1 września 2020 r. 

Procedury zostały dostosowane do warunków Szkoły Podstawowej w Jaślikowie.

Cel procedury:

Zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19. 

        I.          Procedura przyprowadzania i odbierania:  

 

Uczniów szkoły podstawowej:

  1. Do szkoły może uczęszczać wyłącznie uczeń zdrowy, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
  2. Uczniowie do szkoły są przyprowadzani/odbierani przez osoby zdrowe.
  3. Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji nie wolno przyprowadzać ucznia do szkoły.
  4. W drodze do i ze szkoły rodzice/opiekunowie oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej. 
  5. Rodzice/opiekunowie przyprowadzają ucznia do wyznaczonego w szkole wejścia.
  6. Rodzice/opiekunowie pozostają przed wejściem do budynku i przekazują ucznia pod opiekę pracownikowi szkoły, zachowując dystans społeczny według zasady: – jeden opiekun z dzieckiem/dziećmi z zachowaniem dystansu min. 1,5 m od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi oraz pracowników szkoły, przy czym należy przestrzegać wszelkich środków ostrożności (m. in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
  7. Ogranicza się przebywanie osób z zewnątrz w placówce do niezbędnego minimum, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (m. in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby zdrowe) i w wyznaczonych obszarach.
  8. Przy wejściu do budynku wszyscy obligatoryjnie zobowiązani są do dezynfekcji rąk stosując się do umieszczonych przy wejściach instrukcji użycia środka dezynfekującego.

 

Dzieci z oddziałów przedszkolnych:

 

  1. Do oddziałów może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
  2. Dzieci są przyprowadzane/odbierane przez osoby zdrowe.
  3. Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji nie wolno przyprowadzać dziecka do placówki.
  4. Za bezpieczeństwo dzieci w drodze do i ze szkoły odpowiadają rodzice/opiekunowie,    przestrzegając aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej. 
  5. Rodzice/opiekunowie przyprowadzają dziecko do szkoły wejściem określonym dla danej grupy.
  6. Rodzice/opiekunowie pozostają przed wejściem do budynku i przekazują dziecko pod opiekę pracownikowi szkoły, zachowując dystans społeczny według zasady: – jeden opiekun z dzieckiem/dziećmi z zachowaniem dystansu min. 1,5 m od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi oraz pracowników szkoły, przy czym należy przestrzegać wszelkich środków ostrożności (m. in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
  7. Podczas odbioru rodzic/opiekun oczekuje przy wejściu na przyprowadzone przez pracownika szkoły dziecko.
  8. Przyprowadzanie i odbieranie dzieci odbywa się w wyznaczonych godzinach.
  9. W przypadku odbywania przez dziecko okresu adaptacyjnego w placówce rodzic/opiekun za zgodą dyrektora może przebywać na terenie placówki z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (osłona ust i nosa; rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoba zdrowa, w której domu nie przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych. Dzienna liczba rodziców/opiekunów dzieci odbywających okres adaptacyjny ma być ograniczona do niezbędnego minimum, umożliwiając osobom zachowanie dystansu społecznego co najmniej 2 metry.

 

        II.        Procedury organizacji zajęć:

W szkole podstawowej:

  1. Nauczyciel wyjaśnia dzieciom jakie zasady bezpieczeństwa obecnie obowiązują w szkole i dlaczego zostały wprowadzone. Dbają o pozytywny przekaz powyższych treści w celu wzbudzenia w dzieciach poczucia bezpieczeństwa oraz odpowiedzialności za swoje zachowanie bez poczucia lęku.
  2. Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
  3. Wszyscy pracownicy szkoły i uczniowie bezwzględnie przy każdym wejściu/ wyjściu ze szkoły dezynfekują ręce płynem do dezynfekcji, zgodnie z zamieszczoną przy wejściu procedurą.
  4. Jedna grupa uczniów przebywa w wyznaczonej i w miarę możliwości stałej sali.
  5. W każdej klasie lekcyjnej znajduje się płyn do dezynfekcji rąk.
  6. Nauczyciele lub pracownicy obsługi wietrzą salę i części wspólne (korytarze, toalety) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
  7. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia lub w tornistrze. Uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
  8. Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
  9. Uczniowie korzystają w miarę możliwości jak najczęściej z pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły, przy zachowaniu zmianowości grup i dystansu między nimi.
  10. Na boisku lub sali gimnastycznej mogą przebywać dwie grupy przy założeniu, że zachowany jest między nimi dystans.
  11. Ogranicza się aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami.
  12. Uczniowie podczas przerw mogą poruszać się wyłącznie w wyznaczonych dla ich klasy sektorach z zachowaniem dystansu od innych uczniów. Grupa spędza przerwy pod nadzorem nauczyciela dyżurującego.
  13. Pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
  14. Rodzice ucznia/opiekunowie mają obowiązek podania aktualnego numeru telefonu do szybkiej komunikacji.
  15. Rodzice/prawni opiekunowie ucznia są zobowiązani do odbierania telefonów ze szkoły umożliwiając dyrektorowi i pracownikom szkoły szybką ścieżkę komunikacji, zgodnie z wytycznymi dla szkoły.
  16. W pierwszym dniu korzystania z zajęć rodzic/opiekun prawny wypełnia stosowne dokumenty i oświadczenia oraz zobowiązuje się do natychmiastowego informowania szkoły o jakiejkolwiek zmianie informacji zawartych w oświadczeniach.
  17. Korzystanie z biblioteki szkolnej odbywa się według procedur obowiązujących w Bibliotece na czas pandemii COVID-19.

 

W świetlicy szkolnej:

 

  1. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, a w razie potrzeby w innych salach dydaktycznych (z wyłączeniem sali informatycznej) oraz na świeżym powietrzu.
  2. Świetlicę należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji. 
  3. Środki do dezynfekcji rąk są rozmieszczone w świetlicy w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem opiekuna.

W oddziałach przedszkolnych:

  1. Jedna grupa dzieci przebywa w stałej, wyznaczonej sali pod opieką w miarę możliwości tych samych nauczycieli.
  2. Sala wietrzona jest co najmniej raz na godzinę.
  3. W miarę możliwości grupa przebywa jak najczęściej na świeżym powietrzu, przy zachowaniu wymaganej odległości od osób trzecich.
  4. Grupa korzysta z placu zabaw po uprzednim czyszczeniu z użyciem detergentu lub płynu do dezynfekcji.
  5. Na placu zabaw przebywają dzieci wyłącznie z jednej grupy.
  6. Dzieci pod nadzorem nauczyciela, opiekuna często i regularnie myją ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety, po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu.
  7. Dzieci nie mogą przynosić do szkoły żadnych własnych zabawek ani ulubionych przedmiotów.
  8. Podczas zabaw swobodnych podejmowane są starania o zachowanie bezpiecznej odległości.
  9. Dzieci mogą korzystać z sali zabaw według ustalonego harmonogramu .
  10. Rodzice ucznia/opiekunowie prawni mają obowiązek podania aktualnego numeru telefonu do szybkiej komunikacji.
  11. W pierwszym dniu korzystania z zajęć rodzic/opiekun prawny wypełnia stosowne dokumenty i oświadczenia oraz zobowiązuje się do natychmiastowego informowania szkoły o jakiejkolwiek zmianie informacji zawartych w oświadczeniach.

 

III. Procedura czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni

  1. Dyrektor lub osoba upoważniona dokonuje monitoringu codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników.
  2. Przeprowadzając dezynfekcję, przestrzega się zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów. W szkole znajdują się karty charakterystyki środków do dezynfekcji.
  3. Z sal usunięte są przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć lub zdezynfekować.
  4. Zabawki i inne sprzęty w salach dla dzieci należy myć i/lub dezynfekować nie rzadziej niż raz dziennie.
  5. W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga podlegają  umyciu detergentem lub zdezynfekowaniu po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach. 
  6. Sprzęt na placu zabaw powinien być regularnie czyszczony z użyciem detergentu, dezynfekowany lub zabezpieczony taśmą przed używaniem w przypadku braku możliwości dezynfekcji.
  7. Toalety są dezynfekowane na bieżąco.
  8. W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych wywieszone są plakaty i piktogramy z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji.
  9. W szkole zapewnione są miejsca/pojemniki do wyrzucania masek i rękawic jednorazowych.

 

        IV.       Procedura spożywania oraz wydawania posiłków.

 

  1. Posiłki przygotowane przez catering odbiera się bez kontaktu z pracownikiem cateringu.
  2. Wydawanie posiłków dla dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I-VIII odbywa się zmianowo w stołówce według ustalonego harmonogramu. Po każdej grupie blaty stołów i poręcze krzeseł są czyszczone. 
  3. Wszelkie czynności związane z wydawaniem posiłków wykonywane są w maseczce ochronnej, fartuchu oraz rękawicach jednorazowych.
  4. Drugie śniadanie dzieci przynoszą we własnym zakresie w pojemnikach plastikowych łatwych do dezynfekcji. Spożywanie we własnej sali.

 

V. Procedura postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia.

 

W szkole wyznaczone jest i wyposażone w środki ochrony i płyn do dezynfekcji pomieszczenie, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zdiagnozowania objawów chorobowych.

W szkole znajduje się termometr bezdotykowy za pomocą, którego nauczyciel może zweryfikować temperaturę ciała dziecka, którego stan sugeruje objawy zakażenia.

Termometr jest dezynfekowany po każdym użyciu.

 

Pojawienie się objawów chorobowych u dziecka (ucznia).

 

  1. W przypadku zauważenia u dziecka przebywającego w szkole objawów chorobowych lub pogarszającego się samopoczucia, nauczyciel grupy zgłasza ten fakt dyrektorowi i niezwłocznie informuje telefonicznie rodzica o konieczności pilnego odebrania dziecka ze szkoły.
  2. W przypadku wystąpienia u dziecka niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem takich jak: podwyższona temperatura, kaszel, katar, ból głowy, ból gardła, zapalenie spojówek, duszność lub inne zgłaszane przez dziecko, zostaje ono niezwłocznie odizolowane i odprowadzone do przygotowanego  wcześniej  miejsca  izolacji,  wyposażonego  w  maseczki,  rękawiczki i środki do dezynfekcji.
  3. Odizolowane dziecko cały czas pozostaje pod opieką pracownika obsługi wyznaczonego przez dyrektora, wyposażonego w maseczkę lub przyłbicę, w rękawiczki jednorazowe oraz środki do dezynfekcji – do czasu przybycia rodziców.
  4. Przyjmowanie dzieci do szkoły zostaje wstrzymane.
  5. Dyrektor kontaktuje się z organem prowadzącym szkołę oraz z właściwą stacją sanitarno – epidemiologiczną, w celu uzyskania zaleceń i ewentualnego wdrożenia dodatkowych procedur postępowania, adekwatnych do zaistniałego przypadku.
  6. Obszar, w którym poruszało się i przebywało dziecko, zostaje poddany gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w placówce procedurami, a dezynfekcji zostają poddane powierzchnie, z którymi dziecko miało kontakt (blaty, poręcze, uchwyty, itp.).
  7. Zadania określone w pkt. 6, wykonuje pracownik wskazany przez dyrektora, zabezpieczony środkami ochrony osobistej.
  8. Dyrektor lub upoważniony przez niego pracownik, ustala listę dzieci i pracowników przebywających w tym samym czasie, w częściach lub pomieszczeniach szkoły, w których przebywało dziecko podejrzane o zakażenie.
  9. Dyrektor podejmuje działania zgodne z zaleceniami otrzymanymi w trakcie kontaktu ze stacją sanitarno – epidemiologiczną.
  10. W celach profilaktycznych, niezwłocznie odsuwa się osoby, które miały kontakt z dzieckiem podejrzanym o zakażenie, od kontaktu z dziećmi i ich bezpośrednimi opiekunami, do czasu uzyskania szczegółowych zaleceń sanitarno – epidemiologicznych.
  11. O zaistniałej sytuacji dyrektor informuje indywidualnie rodziców innych dzieci, które miały kontakt z dzieckiem podejrzanym o zakażenie koronawirusem, w celu bacznego obserwowania i ewentualnego reagowania na pogorszenie się samopoczucia ich dziecka.
  12. Rodzice dziecka podejrzanego o zakażenie koronawirusem, są zobowiązani na bieżąco informować dyrektora szkoły o fakcie potwierdzenia lub nie, zarażenia dziecka koronawirusem oraz wszelkich zaleceniach wydanych rodzicom przez stację sanitarno – epidemiologiczną, w celu podjęcia przez dyrektora odpowiednich działań, zgodnych z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, odnoszącymi się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
  13. Dyrektor  informuje  Państwowego  Powiatowego  Inspektora  Sanitarnego  o  zaistniałej sytuacji i w  porozumieniu z organem prowadzącym podejmuje  stosowną decyzję o zamknięciu placówki bądź czasowej kwarantannie.

 

Pojawienie się objawów chorobowych u pracownika szkoły

 

  1. Pracownik szkoły, który przed przyjściem do pracy zauważy u siebie objawy chorobowe w szczególności takie jak: podwyższona temperatura, kaszel, katar, ból głowy, ból gardła, zapalenie spojówek, duszność, nie przychodzi do pracy, tylko pozostaje w domu i telefonicznie kontaktuje się ze stacją sanitarno – epidemiologiczną lub oddziałem zakaźnym szpitala, a w razie pogarszania się stanu zdrowia, dzwoni na nr 999 lub 112 i informuje, że może być zakażony koronawirusem.
  2. Pracownik niezwłocznie powiadamia dyrektora placówki o zaistniałej sytuacji.
  3. Pracownik informuje następnie dyrektora o zastosowanych wobec niego zaleceniach inspekcji sanitarno – epidemiologicznej.
  4. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy, niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem, zostaje on niezwłocznie odsunięty od

pracy i skierowany do przygotowanego wcześniej miejsca izolacji, wyposażonego w maseczki, rękawiczki i środki do dezynfekcji.

  1. Dyrektor kontaktuje się z organem prowadzącym szkołę oraz z właściwą stacją sanitarno – epidemiologiczną, w celu uzyskania zaleceń i ewentualnego wdrożenia dodatkowych procedur postępowania, adekwatnych do zaistniałego przypadku.
  2. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, zostaje poddany gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w placówce procedurami, a dezynfekcji zostają poddane powierzchnie, z którymi miał kontakt (klamki, poręcze, uchwyty, itp.). 8. Zadania określone w pkt. 7, wykonuje pracownik wskazany przez dyrektora, zabezpieczony środkami ochrony osobistej.
  3. Dyrektor lub upoważniony przez niego pracownik, ustala listę osób przebywających w tym samym czasie, w częściach lub pomieszczeniach szkoły, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie.
  4. W  stosunku  do  tych  osób,  dyrektor  podejmuje  działania  zgodne  z  zaleceniami otrzymanymi w trakcie kontaktu ze stacją sanitarno – epidemiologiczną.
  5. W  celach  profilaktycznych,  niezwłocznie  odsuwa  się osoby,  które  miały  kontakt z pracownikiem podejrzanym o zakażenie, od kontaktu z dziećmi i ich bezpośrednimi opiekunami, do czasu uzyskania szczegółowych zaleceń sanitarno – epidemiologicznych
  6. Dyrektor  informuje  Państwowego  Powiatowego  Inspektora  Sanitarnego  o  zaistniałej sytuacji i  w  porozumieniu  z  organem  prowadzącym  podejmuje  stosowną decyzję o zamknięciu placówki bądź czasowej kwarantannie.

 

VI. Postanowienia końcowe

 

  1. Wszyscy pracownicy szkoły, uczniowie i ich rodzice/opiekunowie prawni są  zobowiązani do zapoznania się z procedurami opracowanymi na czas zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii COVID-19 w szkole oraz bezwzględnie ich przestrzegają.
  2. Rodzice/opiekuni prawni, nauczyciele i pracownicy szkoły są zobowiązani do wypełnienia stosownych deklaracji. (załącznik nr 1, załącznik nr 2).
  3. Przy wejściach do szkoły umieszczone są numery telefonów, z którymi należy się kontaktować w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.

 

Procedury wchodzą w życie z dniem 1 września 2020 r i obowiązują do odwołania.